Nobeli keskus on kavas ehitada Södermalmi 7:87 (Hamnmästaren) kinnistule.
Uus Nobeli keskus Stockholmis on sihikule võtnud Heidelberg Materialsi null-netoheitega betooni
Stockholmi Nobeli keskuse ehitamisel on eesmärk olla keskkonna- ja kliimavastutuse poolest esirinnas. Nobeli keskuse projektis kavatsetakse kasutada selle lipulaevaks oleva hoone puhul maailma esimest süsinikdioksiidi kogumise ja salvestamise tehnoloogia abil toodetud null-netoheitega betooni, mille Heidelberg Materials tõi hiljuti turule kaubamärgi evoZero all.
Vastastikuse mõistmise memorandum sümboliseerib olulist sidet teaduse ja tööstuse rohepöörde vahel.
"Teadus kinnitab ikka ja jälle, et maailm seisab silmitsi terava kliima- ja looduskriisiga," ütleb Nobeli fondi tegevdirektor Vidar Helgesen. "Mitu Nobeli preemiat on antud nii selle ohu väljatoomiseks kui ka selle leevendamiseks tehtud uuenduste eest. Kui me ehitame Stockholmi uue teaduse, kultuuri ja arutelude korraldamise maja, tahame tegutseda kooskõlas teadusega. Seetõttu otsitakse Nobeli keskuse projektiga uusi lahendusi materjalide kasutamiseks ja taaskasutamiseks, et vähendada kliimamõju."
evoZero on täiesti uus ja ainulaadne toode globaalsel tsemendi- ja betooniturul ning tipptasemel tehnoloogia tulemus, mis ei tee kompromisse tugevuse ega näitajate arvelt, mistõttu on see Nobeli keskuse jaoks atraktiivne valik.
"Koos Nobeli keskuse projektiga on meil ainulaadne võimalus ühendada põnevalt teaduse ja tööstuse ümberkujundamise maailm. Olen veendunud, et uus Nobeli keskus seab uue standardi jätkusuutlikule ehitamisele ja sillutab teed teistele edumeelsetele tegijatele,“ ütleb Giv Brantenberg, Heidelberg Materials Northern Europe'i tegevdirektor.
Uue Nobeli keskuse ehitamist plaanitakse alustada 2027. aastal.
Betoon on mitmekülgne ja usaldusväärne ehitusmaterjal paljude konstruktsioonide jaoks, mis peavad olema vastupidavad ja kestma kaua. Kuid betooni põhikoostisosana kasutatava tsemendi tootmise CO2 heide on märkimisväärne. Selle probleemi lahendamine on olnud Heidelberg Materialsi tähelepanu keskmes juba aastaid. Seetõttu ehitab ettevõte Norras maailma esimest tööstuslikku tehast, mis kasutab süsinikdioksiidi kogumise ja säilitamise tehnoloogiat (CCS), et toota tsementi, mis võimaldab toota null-netoheitega betooni.
2023. aasta lõpus tõi Heidelberg Materials Euroopa turule oma kaubamärgi evoZero, mis on maailma esimene tsement, mis võimaldab toota null-netoheitega betooni.
Lisateave evoZero kohta: evoZero
Tehnoloogiast, tehasest ja tootest
Süsinikdioksiidi kogumine ja säilitamine (CCS) hõlmab CO₂ kogumist suurtest heiteallikatest ja selle ohutut säilitamist sobivates geoloogilistes formatsioonides, selle asemel, et seda atmosfääri paisata. Heidelberg Materials CCS-seadmestik Breviki tsemenditehases Norras valmib mehaaniliselt 2024. aasta lõpuks. Kui rajatis on käivitatud, püütakse 400 000 tonni CO₂ aastas ja transporditakse laevaga Norra läänerannikul asuvasse maismaaterminali. Sealt transporditakse veeldatud CO2 torujuhtme kaudu Põhjamere all asuvasse ladestamiskohasse, kus seda alaliselt ladestatakse. Aastal 2025 hakkab Heidelberg Materials oma klientidele evoZerot tarnima.
Uuest Nobeli keskusest Stockholmi keskosas Södermalmi saare põhjarannikul asuvasse Slusseni piirkonda ehitatavast Nobeli keskusest saab teaduse, kultuuri ja arutelude korraldamise keskus. |
Nobeli keskus. Nobeli Keskus on kavas ehitada Södermalmi 7:87 (Hamnmästaren) kinnistule.
Nobeli keskus. Nobeli Keskus on kavas ehitada Södermalmi 7:87 (Hamnmästaren) kinnistule.
evoZero-Breviki tsemenditehas.
Nobeli keskus. Nobeli Keskus on kavas ehitada Södermalmi 7:87 (Hamnmästaren) kinnistule.
Nobeli keskus. Nobeli Keskus on kavas ehitada Södermalmi 7:87 (Hamnmästaren) kinnistule.
evoZero-Breviki tsemenditehas.