Tsemenditehas püüab ökojalajälge vähendada
Läinud nädalal korraldas Kunda Nordic Tsement juba 27. korda keskkonnapäeva, sellega tahab üks piirkonna suurimaid tööstusettevõtteid näidata, et loodushoid pole tema jaoks teisejärguline.
“Ei saa salata, et meie jalajälg keskkonnas on küllalt suur, sest tsemenditootmine vajab palju ressurssi. Sellepärast on meile alati tähtis seda mõju kontrollida ja vähendada,” ütles ettevõtte tegevdirektor Meelis Einstein.
Tsemendi tootmisega kaasnevate teemade käsitlemisele lisaks keskenduti saalitäie huvilist ees seekord tsemendi lendtolmu kasutamisele põllumajanduses, tõstatatud küsimus kõlas, kas tsemenditolm on ohtlik jääde või mullaparandusaine.
2013. aastal jätkati Kundas välisõhu seirega, viidi lõpule piirkonna ökosüsteemide kordusuuringud ja hinnati Toolse jõe seisundit.
Tsemenditehase heitmed õhku jäid mullu samasse suurusjärku eelmiste aastate kogustega võrreldes. Aastas kokku lendas tolmu õhku 119 tonni, millest pöördahjude osa moodustas 116 tonni (enne seda alla 100 tonni ja 2011. aastal 118 tonni). Erilisi muutusi ei täheldatud ka raskmetallide ja orgaaniliste ühendite osas.
Elektrifiltrite seisakuaeg oli ligi 21 tundi, mis on mõnevõrra rohkem varasemast.
Selle põhjustasid peamiselt filtrite väljalöögid CO-piikide tõttu, mis omakorda on tingitud paljude erinevate kütuste kasutamisest.
Kokkuvõttes näitasid mõõtmised, et 2012. aasta andmetega võrreldes jäi tolmusisaldus läinud aastal samale tasemele.
Ökosüsteemide uurimisel tuvastati lehtmetsas ja puudes raskmetallide sisalduse tõusu, seetõttu tehakse lähiaastatel kordusuuringud, et kontrollida nähtuse jätkumist ja selgitada välja põhjused.
Mis puutub Toolse jõe seisundisse, siis vastab Toolse jõe seisund kuni Andja maantee sillani enamiku näitajate poolest hindele “väga hea” või “hea”, väljaspool karjäärivee mõjupiirkondi võib aga esineda liigset lämmastikku ja fosforit.
Kunda jõe üldseisundi hindeks jäi “hea”. Kunda jõe vesi teeb “ringkäigu” tehases, kuid väljub tagasi jõkke väiksema lämmastiku- ja ammooniumisisaldusega ning suurema bioloogilise hapnikutarviduse sisaldusega, see tähendab, et tehase protsessid jõevee kvaliteedile eriti ei mõju.
Tehasetöötajad on oma eluga rahul
Kunda tsemenditehases läbi viidud töörahulolu uuring näitas, et enamik töötajaid on oma tööga tehases väga rahul, vaid 5 protsenti vastanuist olid oma töösuhte jätkumise suhtes skeptilised. Väga kõrge oli ka rahulolu töötingimuste ja töökeskkonnaga, samuti hinnati kõrgelt sõbralikke suhteid töökaaslastega ja kindlustunnet tuleviku suhtes.
Kokku vastas 150 töötajat 217st.AS Kunda Nordic Tsement on 1992. a asutatud aktsiaselts, kelle eelkäijad on Kundas tsementi tootnud alates 1872. aastast. AS Kunda Nordic Tsement kuulub maailma juhtivasse ehitusmaterjale tootvasse kontserni HeidelbergCement Group (75% aktsiatest), 25% aktsiatest kuulub Iiri kontsernile CRH.
Virumaa Teataja