Eesti tudengeid saatis QLA võistlusel edu

Oktoobri alguses tunnustas HeidelbergCement Northern Europe Stockholmis karjääride elurikkuse auhinna Quarry Life Award üleandmise tseremoonial uuenduslikke teadustöid.
Nii Tallinna kui ka Tartu ülikooli tudengeid saatis piirkondlikul konkursil edu ning Põhja- Euroopa voorust naasti teise ja kolmanda kohaga. Esimese koha pälvis Rootsi Umeå ülikooli bioloogiatudengite Oskar Lövbomi ja Hampus Jarhede projekt kaevandusaladel metsmesilaste liigirikkuse edendamise kohta.
Tallinna ülikooli doktorandid Anna- Helena Purre ja Kadi Padur uurisid, kuidas valida kaevandamisjärgset maakasutusviisi koostöös huvigruppidega. Nende uurimistöö pälvis väärika teise koha ning ühtlasi premeeriti neid 4000 euroga. Doktorantide sõnutsi peaksid otsused olema tehtud süstematiseeritult, põhinema teaduslikel alustel ning hõlmama nii keskkonna-, sotsiaalseid kui ka majanduslikke aspekte. „Paljud karjääride korrastamisviisi valikud on tihti huvigruppide jaoks selgusetud ja vähe põhjendatud. Pärast korrastamist on karjäärid enamasti kohalike elanike kasutuses, mistõttu on oluline neid korrastamise viisi valikusse kaasata,” rõhutasid nad oma ettekandes.

Anna-Helena Purre ja Kadi Padur Tallinna ülikoolist.

Kolmanda koha ja 3000 euro vääriliseks peeti Tartu ülikooli tudengite Annabel Runneli, Eelika Kiili, Hele-Riin Juhkama ja Magdaleena Männiku uurimistööd Aru-Lõuna lubjakivikarjääris tehtud niidukoosluste taastamise kohta. Tudengid pälvisid tunnustuse mükoriisa ehk seeneniidistiku leidliku kasutamise eest niidukoosluse tekke soodustajana ja uute ökosüsteemide loojana. „Meie eesmärk oli näidata, et lubjakivikarjääridest on võimalik pärast kaevandamise lõppu teha elurikkusest pakatavad rohumaad,“ sõnas ökoloogia ja maateaduste instituudi magistrant Eelika Kiil. Tartu ülikooli tudengid testisid rekultiveerimise edukust eri meetodeid kasutades. Edu tõi Lõuna-Aru karjääri katselappidele niidukoosluste seemnete külvamine koos mullaga, milles oli taimede juurestiku arengut soodustav seeneniidistik. Hoolimata põuasest suvet hakkasid katselapid kenasti haljendama. Sealt leiti suurel hulgal mesilasi ja teisi tolmeldajaid.

Tartu ülikooli tudengid Annabel Runnel, Eelika Kiil, Hele-Riin Juhkam ja Magdaleena Männik koos konkurssi Eestis korraldada aidanud Kunda Nordic Tsemendi meeskonnaga, kuhu kuulusid arendusdirektor Riho Iskül, keskkonnaspetsialist Riin Kruusimägi ning mäe-ja transpordiosakonna asejuhataja Allar Aamer.

HeidelbergCement korraldas võistlust Quarry Life Award neljandat korda. Konkursi eesmärk on suurendada teadmisi karjääride elurikkuse väärtusest ning näidata, et maavarasid saab kaevandada ka loodusväärtusi säilitades ja liigirikkust suurendades. Kunda Nordic Tsement osales selles projektis teist korda ning esimest korda puudutas see ettevõtte kõiki nelja karjääri: Ubja põlevkivikarjääri, Aru-Lõuna lubjakivikarjääri, Toolse-Lääne lubjakivikarjääri ja savikarjääri Mereäärne. Järgmine konkurss toimub kolme aasta pärast.